Jaką bieżnię kupić do domu

Dobór odpowiedniej bieżni nie jest sprawą banalną. Przed zakupem sprzętu warto skonsultować swój wybór z fachowcem. W przypadku bieżni spory wpływ na jakość urządzenia ma jego cena. Na rynku pojawiło się sporo bieżni elektrycznych, których cena waha się w okolicach 1000 zł. Są to jednak bieżnie, których żaden fachowiec nie poleci, gdyż ich konstrukcje są mało stabilne, a elementy po prostu słabe.

Bieżnia to inwestycja

Jeżeli bieżnia ma służyć przez wiele lat – warto w nią zainwestować. Większy wkład finansowy przy zakupie bieżni gwarantuje mniejsze koszty ponoszone przy dalszej eksploatacji urządzenia. Droższa bieżnia to wytrzymalszy pas biegowy, stabilniejsza konstrukcja, fachowy serwis sprzętu, kompleksowa pomoc w razie wystąpienia problemu.

Przy doborze odpowiedniej bieżni istotną cechą jest waga użytkownika. Każda z bieżni w swojej specyfikacji technicznej posiada informację na temat maksymalnej wagi osoby ćwiczącej, której nie wolno przekroczyć, gdyż może skutkować to uszkodzeniem podzespołów urządzenia. Ucierpieć może zarówno silnik jak i pasek przenoszenia napędu z silnika na pas biegowy. Inne zagrożone elementy to pas biegowy, blat bieżni, łożyska, rolki prowadzące pas, czy elastomery. Jak widać jest to bardzo ważna cecha urządzenia, której nie można ignorować.

Wielkość powierzchni biegowej bieżni

Kolejnym parametrem są wymiary pasa biegowego. Wielkość pasa bieżni powiązana jest ze wzrostem użytkownika. Im osoba ćwicząca jest wyższa, tym powierzchnia pasa biegowego powinna być większa. Jeżeli wzrost użytkownika nie przekracza 170 cm, każda standardowa bieżnia będzie odpowiednia, a powierzchnia 130 x 40 cm wystarczająca. Wraz ze wzrostem użytkownika powinna wzrastać powierzchnia pasa bieżnego. Typowa wielkość pasa to około 140 x 45 cm. Większy rozmiar pasów posiadają przede wszystkim lepsze modele bieżni elektrycznych.

Silnik bieżni domowej

Nie bez znaczenia jest również moc znamionowa silnika bieżni. Jeżeli bieżnia wykorzystywana ma być przede wszystkim do marszu i truchtu, silnik o mocy mniejszej niż 2 KM będzie wystarczająca. Silniki o mocy znamionowej większej niż 2 KM są odpowiednimi do wykorzystywania podczas biegu.

Amortyzacja bieżni

Ze względu na zdrowie osoby ćwiczącej należy zwrócić uwagę na amortyzację bieżni. Za parametr ten odpowiadają elastomery umieszczone pod blatem bieżni. W zależności od producenta możemy mieć od 4-10 elastomerów. Oprócz ilości ważna jest również jakość wykonania elastomerów.

Dodatkowe parametry, które przy zakupie bieżni mają znaczenie to m.in. programy treningowe, sposób pomiaru tętna, czy też system wspomagania składania i rozkładania bieżni. Bieżnia powinna posiadać programy predefiniowane, czyli zaprogramowane przez producenta. Umożliwi to wybór jednego z kilku programów, których poszczególne wartości dobierane są przez profesjonalistów.

Podsumowując, przed zakupem bieżni warto zapoznać się ze specyfikacją urządzenia, a jeszcze lepiej skonsultować swój wybór z fachowcem.

Bieżnia do domuBieżnie elektryczne