1. Jaką bieżnię potrzebuję?
2. Bieżnia domowa a bieżnia komercyjna?
3. Czy pas generuje ładunki elektrostatyczne?
4. Jaką bieżnię kupić?
5. Co to jest klucz bezpieczeństwa?
6. Jak smarować bieżnię?Jaką bieżnię potrzebuję?

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem bieżni i masz już za sobą przeglądanie ofert różnych sklepów, na pewno dokucza Ci teraz mocny ból głowy. Na polskim rynku fitness można znaleźć wiele bieżni treningowych. Rozpiętość cenowa tych urządzeń jest ogromna. Na pewno spotykasz się z propozycjami bieżni za 1 000 zł, a także widzisz urządzenia za 40 000 zł. Skąd taka rozbieżność cenowa?

Przy doborze odpowiedniej bieżni cena ma znaczenie zdecydowanie większe niż przy doborze innego urządzenia fitness. Tutaj jakość odzwierciedla się w cenie. Większa cena urządzenia to wyższa jakość wykonania, lepszej jakości podzespoły, mocniejszy silnik, trwalszy pas. Wśród bieżni można wyodrębnić trzy przedziały cenowe: najprostsze bieżnie mechaniczne i elektryczne od 800 - 3000 pln, bieżnie użytku domowego 3000 - 8000 pln, bieżnie komercyjne i najwyższej jakości urządzenia domowe 8000 pln i więcej.

Moc silnika

Dobór odpowiedniego silnika ma znaczenie, w szczególności jeżeli zamierzasz aktywnie użytkować bieżnię. Podawane przez producentów wartości mocy są różne. Niektórzy producenci w specyfikacji podają moc szczytową, inni zaś moc ciągłą. Może być to mylące, gdyż moce szczytowe są zdecydowanie wyższe, przez co ciężko porównać je z mocą ciągłą podawaną przez innego producenta. W przypadku bieżni treningowych wyróżniamy także dwa rodzaje silników: silniki prądu stałego (DC), oraz silniki prądu zmiennego. Silniki prądu stałego (DC) są cichsze, stosowane przede wszystkim w bieżniach domowych. Silniki prądu zmiennego (AC) są wytrzymalsze, gwarantują stabilniejszą pracę, a także zapewniają płynniejszą regulację prędkości.

Stabilna konstrukcja bieżni

Bieżnia zarówno do użytku komercyjnego jak i domowego powinna posiadać solidną masywną konstrukcję. Ważne są grube profile, a także ciężka, masywna konstrukcja powierzchni biegowej. Należy pamiętać, że siła nacisku osoby biegnącej jest większa aniżeli ta, gdy użytkownik stoi na bieżni. Należy uwzględnić to przy doborze maksymalnej wagi użytkownika. Pamiętaj także o długiej i szerokiej powierzchni biegowej. Ramie bieżni nie może znajdować się zbyt blisko użytkownika biegnącego, co pozwoli na swobodę ruchu rąk osoby ćwiczącej. Pas musi być na tyle szeroki i na tyle długi, by użytkownik był spokojny, że nagle przez chwilę nieuwagi spadnie z bieżni. Większa powierzchnia biegowa zapewnia wprost proporcjonalnie duży komfort ćwiczeń.

Detale

Nuda zabija trening na bieżni. Pamiętaj o doborze odpowiedniego dla Ciebie modelu bieżni, którego programy i możliwości urządzenia zapewnią różnorodność ćwiczeń. Ważna jest elektroniczna regulacja kąta nachylenia bieżni. Różnorodność programów zapewni Ci rozrywkę podczas biegu, zniweluje monotonność ćwiczeń. Nachylenie i prędkość powinna być łatwo regulowana z konsoli. Dobrym rozwiązaniem jest także monitorowanie tętna, a co za tym idzie programy HRC, czyli programy sterujące pracą bieżni w zależności od pulsu użytkownika. Uchwyt na butelkę, czy też półka na książkę są istotne dla mnie. Przemyśl, czy Ty także skorzystasz z takiej funkcji.

Bieżnie mechaniczne kontra bieżnie elektryczne

Ze względu na różnicę w kosztach, wiele osób decyduje się na zakup bieżni mechanicznej (bez silnika). Niestety bieżnie te posiadają wiele wad w porównaniu do ich zmotoryzowanych kuzynów. Często ruch na nich jest trudny do uzyskania bez użycia ekstremalnego nachylenia. Co gorsza nie ma w tym przypadku także możliwości zmiany nachylenia podczas ćwiczenia na urządzeniu. W tym porównaniu niska cena często oznacza mniej solidną konstrukcję.Bieżnia domowa a bieżnia komercyjna?

Wielokrotnie słyszymy pytania na temat podstawowych różnic między bieżniami, które pracują w klubach fitness, a tymi przeznaczonymi do użytku domowego. Dlatego chcielibyśmy podać zasadnicze różnice między tymi urządzeniami. Bieżnia domowa projektowana jest przy założeniu, że nie będzie pracować więcej niż kilka – kilkanaście godzin tygodniowo. Dobór poszczególnych podzespołów bieżni jest uzależniony właśnie od sposób przeznaczenia urządzenia. Bieżnia klubowa to tzw. bieżnia do użytku komercyjnego. Przeznaczona jest do ciągłej pracy pod obciążeniem.

Istotna różnica - rodzaj silnika bieżni

Bieżnia taka najczęściej wyposażona jest w silnik prądu zmiennego (AC). Silnik zasilany prądem zmiennym to wysokowydajny napęd o przedłużonym okresie sprawności zaprojektowany do intensywnego użytkowania. Jego okres sprawności użytkowej jest kilka razy większy niż standardowego silnika prądu stałego (DC). Użycie do zasilania silników napięcia przemiennego umożliwia uzyskanie przemiennego pola magnetycznego bez stosowania szczotek. Jest to spora zaleta, w porównaniu z silnikami prądu stałego. Brak szczotek wiąże się z brakiem konieczności ich wymieniania, nie wchodzi w grę także strata energii spowodowana tarciem szczotek o komutator. Podczas pracy silnika AC wytwarza się mniejsza temperatura, dzięki czemu nie przegrzewa się on nadmiernie. Profesjonalny silnik AC jest dużo cięższy niż silnik DC i bardziej odporny, co wpływa na stabilność jego pracy. Krótko mówiąc bieżnia nie czuje masy osoby ćwiczącej i nie występuje w niej odczucie minimalnego hamowania podczas dociśnięcia pasa bieżnego do blatu bieżni.

Jaki blat ma bieżnia domowa?

Grubość blatu biegowego to także istotna różnica. Bieżnie domowe mają blaty od grubości 10 do 18 mm. Bieżnia komercyjna charakteryzuje się najczęściej blatem o grubości od 25 – 30 mm. Często zdarza się, że taki blat jest symetryczny i z dwóch stron posiada warstwę ślizgową, co pozwala na jego odwrócenie po zużyciu jednej z warstw ślizgowych blatu bieżni.

Czy pas ma znaczenie?

Pasy biegowe w bieżniach domowych i komercyjnych są zbliżonej grubości. Pasy biegowe zarówno w bieżniach klubowych jak i w bieżniach domowych podlegają naturalnemu zużyciu w zależności od intensywności ćwiczeń. W bieżniach klubowych są stosowane pasy o podwyższonej wytrzymałości, odporności na rozciąganie, z możliwością prawidłowej pracy na grubszej rolce bieżni. W niektórych bieżniach stosowane są tzw. pasy ortopedyczne, będące grubsze i co za tym idzie bardziej elastyczne, miękkie. Podstawową różnicą między rolkami tych dwóch typów bieżni to przede wszystkim ich średnica. Rolka bieżni domowej ma średnicę od 40 – 60 mm. Natomiast rolka bieżni klubowej jest większa i posiada średnicę od 70 do około 100 mm. Większa średnica rolki to oczywiście zastosowane większe łożysko, które jest z założenia projektowane pod większe obciążenia. Na rolce o większej średnicy pas bieżni jest mniej narażony na mikropęknięcia.

Zdecydowanie masywniejszą i stabilniejszą konstrukcję ma bieżnia komercyjna. Zbudowana jest z grubszych profili mogących przenieść większe obciążenie. Sama waga dobrej bieżni klubowej wynosi od 170 kg w górę. Bieżnia domowa waży od 40 do około 100 kg. Powierzchnia biegowa w bieżni klubowej to minimum 150 x 50 cm. Można także znaleźć bieżnie o większej powierzchni. Większa powierzchnia biegowa zapewnia podwyższony komfort ćwiczeń. Przy szerokiej powierzchni biegowej osoba ćwicząca może swobodnie poruszać rękoma podczas biegu. Długość pasa najistotniejsza jest w odniesieniu do maksymalnych prędkości osiąganych podczas ćwiczeń. Użytkownik, który biegnie z prędkością powyżej 14 km/h musi mieć pewność, że przy mniej pewnym kroku lub chwilowym zwolnieniu nie spadnie z bieżni. Przy dłuższej powierzchni biegowej osoba ćwicząca może być spokojna o swoje zdrowie przy chwilowej nieuwadze podczas ćwiczeń na bieżni. Na polskim rynku bieżni komercyjnych najdłuższą powierzchnią biegową charakteryzuje się bieżnia Leptos TR-324, której długość powierzchni biegowej to aż 168 cm. Przy pasie o szerokości 55,5 cm i tak znaczącej długości pasa, osoba ćwicząca może zapomnieć, że biegnie w miejscu, co pozwala na bardziej relaksujące ćwiczenie. Bieżnie komercyjne pobierają więcej energii. Przy założeniu prędkości na poziomie 8 km/h i zerowym wzniosie, bieżnia komercyjna pobiera średnio około 600-700W (silnik AC 3,5KM / 6KM max). Przy takim samym założeniu prędkości i kąta nachylenia bieżnia domowa (silnik DC 2,5KM) zużywa o około 200W mniej. Waga osoby ćwiczącej podczas testów to 90 kg.


Czy pas generuje ładunki elektrostatyczne?

Zużyty pas może generować ładunki elektrostatyczne, które mogą uszkodzić układy scalone w wyświetlaczu bieżni. Pośrednio zużyty pas biegowy, generujący ładunki elektrostatyczne wytwarza także większe tarcie o blat i co za tym idzie przesilenie silnika – co prowadzi do uszkodzenia płyty PCB.

Mam zużyty pas - co mam z nim zrobić?

Pasy do bieżni są materiałem eksploatacyjnym. Podobnie jak opony w samochodzie należy je wymieniać przy zbyt dużym zużyciu. Zużyty pas bieżni nie nadaje się do naprawy. Konieczna jest jego wymiana. Wymiany można dokonać na własną rękę, bądź zlecić ją odpowiedniemu serwisowi sprzętów fitness. Wymiana pasa nie jest sprawą skomplikowaną.

Po wymianie pasa na nowy należy pamiętać o smarowaniu powierzchni między pasem a blatem biegowym. Smarowanie jest konieczne w celu uniknięcia nadmiernego zużywania się materiałów eksploatacyjnych Twojej bieżni. Pamiętaj o konserwacji swojej bieżni.


Jaką bieżnię kupić?

Dobór odpowiedniej bieżni nie jest sprawą banalną. Przed zakupem sprzętu warto skonsultować swój wybór z fachowcem. W przypadku bieżni spory wpływ na jakość urządzenia ma jego cena. Na rynku pojawiło się sporo bieżni elektrycznych, których cena waha się w okolicach 1000 zł. Są to jednak bieżnie, których żaden fachowiec nie poleci, gdyż ich konstrukcje są mało stabilne, a elementy po prostu słabe.

Jeżeli bieżnia ma służyć przez wiele lat – warto w nią zainwestować. Większy wkład finansowy przy zakupie bieżni gwarantuje mniejsze koszty ponoszone przy dalszej eksploatacji urządzenia. Droższa bieżnia to wytrzymalszy pas biegowy, stabilniejsza konstrukcja, fachowy serwis sprzętu, kompleksowa pomoc w razie wystąpienia problemu.

Przy doborze odpowiedniej bieżni istotną cechą jest waga użytkownika. Każda z bieżni w swojej specyfikacji technicznej posiada informację na temat maksymalnej wagi osoby ćwiczącej, której nie wolno przekroczyć, gdyż może skutkować to uszkodzeniem podzespołów urządzenia. Ucierpieć może zarówno silnik jak i pasek przenoszenia napędu z silnika na pas biegowy. Inne zagrożone elementy to pas biegowy, blat bieżni, łożyska, rolki prowadzące pas, czy elastomery. Jak widać jest to bardzo ważna cecha urządzenia, której nie można ignorować.

Kolejnym parametrem są wymiary pasa biegowego. Wielkość pasa bieżni powiązana jest ze wzrostem użytkownika. Im osoba ćwicząca jest wyższa, tym powierzchnia pasa biegowego powinna być większa. Jeżeli wzrost użytkownika nie przekracza 170 cm, każda standardowa bieżnia będzie odpowiednia, a powierzchnia 130 x 40 cm wystarczająca. Wraz ze wzrostem użytkownika powinna wzrastać powierzchnia pasa bieżnego. Typowa wielkość pasa to około 140 x 45 cm. Większy rozmiar pasów posiadają przede wszystkim lepsze modele bieżni elektrycznych.

Nie bez znaczenia jest również moc znamionowa silnika bieżni. Jeżeli bieżnia wykorzystywana ma być przede wszystkim do marszu i truchtu, silnik o mocy mniejszej niż 2 KM będzie wystarczająca. Silniki o mocy znamionowej większej niż 2 KM są odpowiednimi do wykorzystywania podczas biegu.

Ze względu na zdrowie osoby ćwiczącej należy zwrócić uwagę na amortyzację bieżni. Za parametr ten odpowiadają elastomery umieszczone pod blatem bieżni. W zależności od producenta możemy mieć od 4-10 elastomerów. Oprócz ilości ważna jest również jakość wykonania elastomerów.

Dodatkowe parametry, które przy zakupie bieżni mają znaczenie to m.in. programy treningowe, sposób pomiaru tętna, czy też system wspomagania składania i rozkładania bieżni. Bieżnia powinna posiadać programy predefiniowane, czyli zaprogramowane przez producenta. Umożliwi to wybór jednego z kilku programów, których poszczególne wartości dobierane są przez profesjonalistów.

Podsumowując, przed zakupem bieżni warto zapoznać się ze specyfikacją urządzenia, a jeszcze lepiej skonsultować swój wybór z fachowcem.


Co to jest klucz bezpieczeństwa?

Klucz bezpieczeństwa służy do natychmiastowego wyłączenia zasilania bieżni podczas upadku. Pełni funkcję awaryjnego stopu. Klucz bezpieczeństwa należy używać tylko w nagłych wypadkach.

Bieżnia nie włączy się dopóki klucz bezpieczeństwa nie będzie odpowiednio włożony do otworu klucza znajdującego się w środkowej części konsoli licznika, co dodatkowo zabezpiecza uruchomienie bieżni przez osoby trzecie.

Drugi koniec klucza należy przyczepić do ubrania. Podczas upadku klucz bezpieczeństwa wypadnie z konsoli i bieżnia się zatrzyma. Zalecane jest, aby podczas ćwiczeń zawsze mieć przypięty klucz bezpieczeństwa.

Dla bezpiecznego i komfortowego zatrzymania, unieruchamiania używaj przycisku START / STOP, aż do całkowitego zatrzymania bieżni. Pas bieżny po przyciśnięciu START / STOP będzie powoli zmniejszał swoją prędkość.


Jak smarować bieżnię?

By wydłużyć żywotność podzespołów i elementów użytkowych naszej bieżni należy odpowiednio ją smarować. Smarować należy powierzchnię pod pasem biegowym. Smarujemy blat (najwięcej smaru nakładamy w miejscu gdzie nogi dociskają pas do blatu).

Smar do bieżni typ R jest jednym z najlepszych. Stosuje się go zarówno w bieżniach domowych jak i klubowych (bieżnie profesjonalne).

Smarowanie jest bardzo ważną czynnością. Należy smarować bieżnie co mniej więcej 20h do 30h pracy urządzenia. Należy także po pierwszym smarowaniu bieżni a przed upływem 20h pracy urządzenia sprawdzić powierzchnie pod blatem czy jest śliska. Jeżeli nie jest śliska należy nałożyć więcej smaru niż przy poprzednim smarowaniu.

Do bieżni domowych polecamy również mniej wydajmy smar do bieżni typu S. Jeżeli posiadasz bieżnię i jeszcze nie zaopatrzyłeś się w specjalistyczny smar - zajrzyj do naszego sklepu internetowego, gdzie oferujemy pełną gamę produktów eksploatacyjnych bieżni.