Bieżnie domowe

Wielokrotnie słyszymy pytania na temat podstawowych różnic między bieżniami, które pracują w klubach fitness, a tymi przeznaczonymi do użytku domowego. Dlatego chcielibyśmy podać zasadnicze różnice między tymi urządzeniami. Bieżnia domowa projektowana jest przy założeniu, że nie będzie pracować więcej niż kilka – kilkanaście godzin tygodniowo. Dobór poszczególnych podzespołów bieżni jest uzależniony właśnie od sposób przeznaczenia urządzenia. Bieżnia klubowa to tzw. bieżnia do użytku komercyjnego. Przeznaczona jest do ciągłej pracy pod obciążeniem.

Rodzaje silników bieżni - istotna różnica

Bieżnia taka najczęściej wyposażona jest w silnik prądu zmiennego (AC). Silnik zasilany prądem zmiennym to wysokowydajny napęd o przedłużonym okresie sprawności zaprojektowany do intensywnego użytkowania. Jego okres sprawności użytkowej jest kilka razy większy niż standardowego silnika prądu stałego (DC). Użycie do zasilania silników napięcia przemiennego umożliwia uzyskanie przemiennego pola magnetycznego bez stosowania szczotek. Jest to spora zaleta, w porównaniu z silnikami prądu stałego. Brak szczotek wiąże się z brakiem konieczności ich wymieniania, nie wchodzi w grę także strata energii spowodowana tarciem szczotek o komutator. Podczas pracy silnika AC wytwarza się mniejsza temperatura, dzięki czemu nie przegrzewa się on nadmiernie. Profesjonalny silnik AC jest dużo cięższy niż silnik DC i bardziej odporny, co wpływa na stabilność jego pracy. Krótko mówiąc bieżnia nie czuje masy osoby ćwiczącej i nie występuje w niej odczucie minimalnego hamowania podczas dociśnięcia pasa bieżnego do blatu bieżni.

Jaki blat ma bieżnia domowa?

Grubość blatu biegowego to także istotna różnica. Bieżnie domowe mają blaty od grubości 10 do 18 mm. Bieżnia komercyjna charakteryzuje się najczęściej blatem o grubości od 25 – 30 mm. Często zdarza się, że taki blat jest symetryczny i z dwóch stron posiada warstwę ślizgową, co pozwala na jego odwrócenie po zużyciu jednej z warstw ślizgowych blatu bieżni.

Czy pas ma znaczenie?

Pasy biegowe w bieżniach domowych i komercyjnych są zbliżonej grubości. Pasy biegowe zarówno w bieżniach klubowych jak i w bieżniach domowych podlegają naturalnemu zużyciu w zależności od intensywności ćwiczeń. W bieżniach klubowych są stosowane pasy o podwyższonej wytrzymałości, odporności na rozciąganie, z możliwością prawidłowej pracy na grubszej rolce bieżni. W niektórych bieżniach stosowane są tzw. pasy ortopedyczne, będące grubsze i co za tym idzie bardziej elastyczne, miękkie. Podstawową różnicą między rolkami tych dwóch typów bieżni to przede wszystkim ich średnica. Rolka bieżni domowej ma średnicę od 40 – 60 mm. Natomiast rolka bieżni klubowej jest większa i posiada średnicę od 70 do około 100 mm. Większa średnica rolki to oczywiście zastosowane większe łożysko, które jest z założenia projektowane pod większe obciążenia. Na rolce o większej średnicy pas bieżni jest mniej narażony na mikropęknięcia.

Solidna bieżnia elektryczna

Zdecydowanie masywniejszą i stabilniejszą konstrukcję ma bieżnia komercyjna. Zbudowana jest z grubszych profili mogących przenieść większe obciążenie. Sama waga dobrej bieżni klubowej wynosi od 170 kg w górę. Bieżnia domowa waży od 40 do około 100 kg. Powierzchnia biegowa w bieżni klubowej to minimum 150 x 50 cm. Można także znaleźć bieżnie o większej powierzchni. Większa powierzchnia biegowa zapewnia podwyższony komfort ćwiczeń. Przy szerokiej powierzchni biegowej osoba ćwicząca może swobodnie poruszać rękoma podczas biegu. Długość pasa najistotniejsza jest w odniesieniu do maksymalnych prędkości osiąganych podczas ćwiczeń. Użytkownik, który biegnie z prędkością powyżej 14 km/h musi mieć pewność, że przy mniej pewnym kroku lub chwilowym zwolnieniu nie spadnie z bieżni. Przy dłuższej powierzchni biegowej osoba ćwicząca może być spokojna o swoje zdrowie przy chwilowej nieuwadze podczas ćwiczeń na bieżni. Na polskim rynku bieżni komercyjnych najdłuższą powierzchnią biegową charakteryzuje się bieżnia Leptos TR-324, której długość powierzchni biegowej to aż 168 cm. Przy pasie o szerokości 55,5 cm i tak znaczącej długości pasa, osoba ćwicząca może zapomnieć, że biegnie w miejscu, co pozwala na bardziej relaksujące ćwiczenie. Bieżnie komercyjne pobierają więcej energii. Przy założeniu prędkości na poziomie 8 km/h i zerowym wzniosie, bieżnia komercyjna pobiera średnio około 600-700W (silnik AC 3,5KM / 6KM max). Przy takim samym założeniu prędkości i kąta nachylenia bieżnia domowa (silnik DC 2,5KM) zużywa o około 200W mniej. Waga osoby ćwiczącej podczas testów to 90 kg.

Bieżnia do domuBieżnie elektryczneBieżnie komercyjnePorównanie bieżni