Jaką bieżnię potrzebuję?

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem bieżni i masz już za sobą przeglądanie ofert różnych sklepów, na pewno dokucza Ci teraz mocny ból głowy. Na polskim rynku fitness można znaleźć wiele bieżni treningowych. Rozpiętość cenowa tych urządzeń jest ogromna. Na pewno spotykasz się z propozycjami bieżni za 1 000 zł, a także widzisz urządzenia za 40 000 zł. Skąd taka rozbieżność cenowa?

Przy doborze odpowiedniej bieżni cena ma znaczenie zdecydowanie większe niż przy doborze innego urządzenia fitness. Tutaj jakość odzwierciedla się w cenie. Większa cena urządzenia to wyższa jakość wykonania, lepszej jakości podzespoły, mocniejszy silnik, trwalszy pas. Wśród bieżni można wyodrębnić trzy przedziały cenowe: najprostsze bieżnie mechaniczne i elektryczne od 800 - 3000 pln, bieżnie użytku domowego 3000 - 8000 pln, bieżnie komercyjne i najwyższej jakości urządzenia domowe 8000 pln i więcej.

Moc silnika bieżni

Dobór odpowiedniego silnika ma znaczenie, w szczególności jeżeli zamierzasz aktywnie użytkować bieżnię. Podawane przez producentów wartości mocy są różne. Niektórzy producenci w specyfikacji podają moc szczytową, inni zaś moc ciągłą. Może być to mylące, gdyż moce szczytowe są zdecydowanie wyższe, przez co ciężko porównać je z mocą ciągłą podawaną przez innego producenta. W przypadku bieżni treningowych wyróżniamy także dwa rodzaje silników: silniki prądu stałego (DC), oraz silniki prądu zmiennego. Silniki prądu stałego (DC) są cichsze, stosowane przede wszystkim w bieżniach domowych. Silniki prądu zmiennego (AC) są wytrzymalsze, gwarantują stabilniejszą pracę, a także zapewniają płynniejszą regulację prędkości.

Stabilna konstrukcja bieżni

Bieżnia zarówno do użytku komercyjnego jak i domowego powinna posiadać solidną masywną konstrukcję. Ważne są grube profile, a także ciężka, masywna konstrukcja powierzchni biegowej. Należy pamiętać, że siła nacisku osoby biegnącej jest większa aniżeli ta, gdy użytkownik stoi na bieżni. Należy uwzględnić to przy doborze maksymalnej wagi użytkownika. Pamiętaj także o długiej i szerokiej powierzchni biegowej. Ramie bieżni nie może znajdować się zbyt blisko użytkownika biegnącego, co pozwoli na swobodę ruchu rąk osoby ćwiczącej. Pas musi być na tyle szeroki i na tyle długi, by użytkownik był spokojny, że nagle przez chwilę nieuwagi spadnie z bieżni. Większa powierzchnia biegowa zapewnia wprost proporcjonalnie duży komfort ćwiczeń.

Detale bieżni

Nuda zabija trening na bieżni. Pamiętaj o doborze odpowiedniego dla Ciebie modelu bieżni, którego programy i możliwości urządzenia zapewnią różnorodność ćwiczeń. Ważna jest elektroniczna regulacja kąta nachylenia bieżni. Różnorodność programów zapewni Ci rozrywkę podczas biegu, zniweluje monotonność ćwiczeń. Nachylenie i prędkość powinna być łatwo regulowana z konsoli. Dobrym rozwiązaniem jest także monitorowanie tętna, a co za tym idzie programy HRC, czyli programy sterujące pracą bieżni w zależności od pulsu użytkownika. Uchwyt na butelkę, czy też półka na książkę są istotne dla mnie. Przemyśl, czy Ty także skorzystasz z takiej funkcji.

Bieżnia mechaniczna kontra bieżnia elektryczna

Ze względu na różnicę w kosztach, wiele osób decyduje się na zakup bieżni mechanicznej (bez silnika). Niestety bieżnie te posiadają wiele wad w porównaniu do ich zmotoryzowanych kuzynów. Często ruch na nich jest trudny do uzyskania bez użycia ekstremalnego nachylenia. Co gorsza nie ma w tym przypadku także możliwości zmiany nachylenia podczas ćwiczenia na urządzeniu. W tym porównaniu niska cena często oznacza mniej solidną konstrukcję.

Bieżnia do domuBieżnie elektryczneBieżnie mechaniczne