Pas do bieżni

Najczęściej pasy psują się z powodu bardzo przyspieszonego zużycia spowodowanego brakiem smarowania lub używaniem preparatów smarujących niskiej jakości. Żywotność pasa w bieżni domowej prawidłowo użytkowanej to około 5 lat. 

Pas bieżni zużywa się od spodu więc pierwsze oznaki jego wyeksploatowania nie są widoczne użytkownikowi. Oznaki to tępa praca pasa i przegrzewanie się silnika, a także pojawiające się błędy (często E02, E05, E01, err92) i wyłączanie się bieżni po kilku minutach treningu. W skrajnych przypadkach zużycia pas może pękać na zgrzewie i wybrzuszać się, jego powierzchnia staje się śliska.

Sprawdzenie zużycia pasa bieżni

Prostym sposobem na sprawdzenie stanu naszego pasa to stanąć na bieżni przed monitorem (przy wyłączonej maszynie) i odepchnięcie się rękoma do tyłu, powinniśmy się przesunąć w miarę aksamitnie wraz z pasem bieżni, jeżeli pas stawia opór to najprawdopodobniej kwalifikuje się już do wymiany, należy pamiętać że blat bieżni jest elementem który również się zużywa i w skrajnych wypadkach należy go wymienić również razem z pasem. (jego powierzchnia potrafi się wytrzeć lub pofałdować od temperatury). Wymiana pasa wiąże się z rozebraniem całej bieżni i tę czynność polecamy pozostawić renomowanemu serwisowi.

Bieżnie elektryczneKonserwacja bieżniPasy do bieżni