Regulacja pasa bieżni

Niedomagania pracy pasa dzielimy na dwa typy regulacji:

  • Naciągnięcie pasa
  • Regulacja prawo-lewo (centrycznej pracy pasa)

Jeżeli podczas treningu czujemy nieprzyjemny uślizg pasa pod nogami to najprawdopodobniej pas się rozciągnął na swoim obwodzie, jest to naturalne na skutek jego eksploatacji.

Naciągnięcie pasa biegowego

Aby naciągnąć pas wyłączamy urządzenie z prądu, przekręcamy obie śruby regulacyjne (znajdujące się w tylnym wałku) zgodnie z ruchem wskazówek zegara w (prawo) RÓWNO o jeden obrót (3600) i wykonujemy trening testowy pamiętając o używaniu klucza bezpieczeństwa, jeżeli problem dalej występuje dodajemy ponowny RÓWNY obrót w prawo, jeżeli po około 3 obrotach sytuacja się nie zmienia to zazwyczaj mamy problem z luźnym paskiem napędowym silnika i w zależności od modelu trzeba do naciągnąć lub wymienić na nowy, do tych czynności zalecamy skorzystać z usług serwisu.

Pas bieżni schodzi na bok, co robić?

Drugi sposób regulacji to regulacja centrycznej pracy pasa, do tej czynności przystępujemy kiedy nasz pas zjechał w prawo bądź lewo i nie pracuje na środku przestrzeni biegowej.

Pierwszą czynnością jest uruchomienie bieżni i na pusto (bez ćwiczącego) i pozostawienie jej pracującej przy prędkości około 5km/h na 2-3 minuty to pozwoli ustawić się naszemu pasowi w jego pozycji pracy. Następnym krokiem jest  wyłączenie maszyny z prądu.

Aby uprościć czynność regulujemy tylko prawą śrubą regulacyjną, a zasada jest następująca: Obracając śrubą regulacyjną zgodnie ze wskazówkami zegara (w prawo) powodujemy przesunięcie się pasa w lewo, obracając zaś w ruchu przeciwnym do wskazówek zegara (w lewo) powodujemy przesunięcie się pasa w prawo.

Jak ustawić pas bieżni

Regulacji dokonujemy na wyłączonej bieżni obracając nie więcej niż jeden obrót i sprawdzając poprawność uruchamiając bieżnie w prędkości około 5 km/h i dając jej 2-3 minuty na ustabilizowanie się biegu pasa, już po kilkunastu sekundach powinniśmy zobaczyć że pas się przesunął w odpowiednią stronę, jeżeli za mało to trzeba powtórzyć czynność oddając np. pól obrotu, jeżeli zaś za dużo to należy odjąć pół obrotu itd. Pas mocno zużyty może nie chcieć się dać wyregulować, jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, skorzystaj z usług serwisu.
Bieżnie elektryczneBieżnie komercyjneKonserwacja bieżniPasy do bieżni