Aktywność fizyczna i sport w walce z nadwagą
Częsty ruch i aktywny wypoczynek, bezpośrednio powoduje spalanie tłuszczu. Korzyści płynące z regularnej aktywności fizycznej, powodują widoczną poprawę samopoczucia i wzrost jakości życia. Znacznie mniejsze odczuwanie zmęczenia, silny system odpornościowy, atrakcyjny wygląd, energia przez cały dzień i rozładowanie złości - to tylko niektóre z nich.

Pamiętaj, postaw też na dobrą jakość snu!

Badania wykazały, iż siedem do ośmiu godzin to optymalna ilość snu. Dobry sen ułatwia budowanie beztłuszczowej masy ciała. Niewielka ilość przespanych godzin w nocy pozbawia nas siły i zwiększa apetyt na cały następny dzień, w związku z zaburzoną gospodarką hormonalną. Najnowsze publikacje naukowe chwalą także popołudniową drzemkę. Pół godziny wypoczynku i wyciszenia (nawet bez zasypiania), reguluje zegar biologiczny, rozluźnia mięśnie i redukuje stres.

Uniwersalne wyposażenie sportowe obejmuje:
- wygodne, dopasowane do stopy, miękkie buty sportowe
- bawełnianą podkoszulkę i spodenki (w chłodne dni trzeba ubrać dłuższy strój dresowy)
- półlitrową butelkę niegazowanej wody mineralnej
- mały ręcznik lub opaskę na czoło.

Ponieważ naszą myślą przewodnią jest odchudzanie, należy postawić na ćwiczenia aerobowe. Siłownia jest świetnym dodatkiem, jednak najważniejszą kwestią dla osoby z nadwagą, jest redukcja masy ciała. Ćwiczenia siłowe skupiają się na kondycji i wytrzymałości mięśni szkieletowych, zaś aerobowe zwiększają wydajność pracy serca oraz układu oddechowego, zużywając przy tym duże ilości energii. Po (co najmniej) pięciominutowej rozgrzewce stawów i mięśni, możemy przystąpić do preferowanej dyscypliny sportu.

Bieg

Sport, który jest najczęściej zalecany dla osób z nadwagą, to bieganie. Nawet pół godziny dziennie, potrafi mieć zbawienny wpływ na kondycję i sylwetkę. Najlepiej biegać na otwartym powietrzu. W sytuacji, gdy pogoda na to nie pozwala, warto skorzystać z bieżni. Bieżnia znajduje się w wyposażeniu większości siłowni i klubów fitness. Możecie ją państwo również kupić na naszej stronie internetowej, klikając tutaj.

Marsz

Osoby otyłe nie powinny biegać, gdyż w ten sposób mogą szybko przeciążyć stawy i nabawić się poważnych urazów. Świetną alternatywą w takim wypadku jest marsz. Jest on niemalże równie wymagający, co bieganie; pozwala jednak odciążyć stawy kolanowe.

Pływanie

Ten rodzaj aktywności fizycznej oznacza zaangażowanie wszystkich partii mięśniowych, wygodę związaną z dobrym chłodzeniem ciała i wykluczeniem problemu pocenia się oraz praktycznie znikome ryzyko jakiegokolwiek urazu kostno-stawowego. Jest to najbardziej komfortowy i najbezpieczniejszy sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów, jednakże nie zapewnia takiej intensywności wysiłku, jaką oferuje bieg.

Jazda na rowerze

Jest to aktywność, pozwalająca na dowolne dobranie stopnia intensywności. Umiarkowanie obciąża stawy. Rower, jako środek transportu, pozwala także na zwiedzanie dalszej okolicy naszego miejsca zamieszkania. Zapewnia także komfort szybkiego przemieszczania się i przyjemnego uczucia wiatru we włosach. W złe warunki atmosferyczne, dobrym zamiennikiem będą rowery treningowe.

Gry zespołowe oraz inne dyscypliny sportu

Element rywalizacji, współpraca, dobra zabawa i towarzystwo znajomych osób - są to czynniki świetnie wpływające na postęp w walce z nadwagą. Koncentracja na grze zespołowej i zwycięstwie, zazwyczaj wyklucza występowanie nudy i monotonii. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, badminton, tenis - wybór jest ogromny, aczkolwiek warto mieć na względzie możliwie najintensywniejszy wysiłek.

Jak utrzymać motywację do poprawy kondycji fizycznej?

Motywacja jest najważniejszym elementem, popychającym nas do zmiany trybu życia. Jeśli posiadamy dobre źródła motywacji, to sukces jest w zasięgu ręki. Pod żadnym pozorem nie można zadręczać się ciemną wizją gnuśnej przyszłości, w wypadku zrezygnowania z nowo obranej drogi. Każde źródło naszej motywacji musi być pozytywne.

Kilka prostych pomysłów na ułatwienie sobie drogi do celu:
• Gotuj zdrowe i smaczne posiłki nie tylko dla siebie, ale także dla swoich bliskich.
• Zachęć rodzinę i przyjaciół do wspólnego uprawiania ulubionego sportu.
• Jeśli posiadasz psa - biegaj/maszeruj razem z nim. Psy uwielbiają aktywność fizyczną.
• Słuchaj ulubionej muzyki, o ile rodzaj aktywności na to pozwala.
• Stwórz harmonogram, aby wypracować systematyczność.
• Regularnie sprawdzaj swoją wagę i stawiaj sobie wyzwania.