Kompostownik ogrodowy - żyj w harmonii z naturą

Kompost, to nawóz organiczny wytwarzany głównie z odpadów roślinnych.
Cała materia organiczna ostatecznie rozkłada się i jest to zjawisko całkowicie
naturalne. To jest właśnie zasada życia. Nic nie jest stracone i wszystko jest
przekształcone. Każde ciało organiczne, które spadnie na ziemię, ulegnie rozkładowi.

Rozkładające się organizmy składają się z mikroorganizmów. Podobnie jak bakterie, grzyby i większe organizmy, takie jak robaki i wiele innych.

Ten naturalny rozkład wymaga czterech kluczowych składników do opracowania:
- azot
- węgiel
- wilgotność
- tlen.

Kompost jest bogatym źródłem materii organicznej i zarazem najtańszym materiałem do użyźniania gleby, gdyż możemy go pozyskiwać samodzielnie.
Aby optymalnie rozkładać nasze odpady organiczne, potrzebujemy:
- materiałów azotowych - zielone, miękkie lub mokre bioodpady,
- materiałów węglowych - brązowe, twarde lub suche bioodpady.

Istnieją dwie główne fazy w tym procesie: faza degradacji i faza dojrzewania.
To właśnie pod koniec tych dwóch faz uzyskujemy kompost godny próchnicy.

Jaki kompostownik wybrać?

Do produkcji kompostu potrzebujemy odpowiedniego kompostownika.  Przedstawiamy różne rodzaje domowych kompostowników:

1. Pojemnik na kompost

Jest to najbardziej znany kompostownik i możemy powiedzieć, że jest to model klasyczny. Jest to pojemnik na ogół dość duży, może pomieścić kilkaset litrów
odpadów. Możesz wybrać ten zakres, jeśli masz ogród z wystarczającą ilością miejsca. Modele te muszą mieć bezpośredni kontakt z podłożem i nie są ruchome po skonfigurowaniu. Trzeba więc od samego początku wybrać odpowiednią lokalizację, aby nie mieć żadnych nieprzyjemnych niespodzianek.

2. Kompostownik obrotowy lub bębnowy

Jest to zawieszony model, który można regularnie obracać. Jest również przeznaczony na zewnątrz, nie ma bezpośredniego kontaktu z podłożem, jego objętość jest na ogół mniejsza niż pojemnika na kompost. Ten, można go przesuwać, a obrót pozwala na szybszy rozkład. Możesz poruszać się w kierunku tego zakresu, jeśli masz wygląd zewnętrzny. O wiele lepiej jest, jeśli masz ogród, ale możesz zdecydować się na jeden z tych modeli, jeśli masz duży taras.

3. Wermikompost

Różni się od pozostałych dwóch na kilka sposobów. Pierwszym punktem jest to,
że obejmuje dżdżownice żyjące w zbiorniku. A drugą kwestią jest możliwość
przechowywania go w domu. Możesz więc wybrać tę gamę kompostowników niezależnie od miejsca zamieszkania. Są to najbardziej wszechstronne i często najpopularniejsze modele, jeśli hodowla dżdżownic ci nie przeszkadza. Bardzo łatwo znajdziesz mu małe miejsce. I tak jest całkowicie odpowiedni do życia w centrum miasta, nawet jeśli nie masz ogrodu.

4. Kompostowniki do mieszkań

Kompostowniki mieszkaniowe nie do końca pasują do innych, bardziej tradycyjnych kategorii. Zasada pozostaje ogólnie taka sama, ale modele te są dedykowane do użytku w pomieszczeniach.

Wykorzystaj swoje odpady organiczne kompostując je w bogatą odżywkę do gleby do ogrodu dzięki naszej gamie kompostowników Lifetime.
Lifetime ma różne rozmiary kompostowników do wyboru. Wszystkie kompostowniki Lifetime są zbudowane z wytrzymałego tworzywa polietylenowego z ocynkowaną stalową podstawą, która pozwala na łatwe obracanie pojemnika.
KompostownikLifetime