Silniki do bieżni: co musisz wiedzieć?

Silnik bieżni 

Silniki stosowane w bieżniach można podzielić na dwa główne typy: silniki prądu stałego (DC) i silniki prądu przemiennego (AC). Oba typy mają swoje specyficzne cechy i zastosowania, które wpływają na wydajność, trwałość i zastosowanie bieżni. Oto kluczowe różnice między tymi dwoma rodzajami silników:

Silniki Prądu Stałego (DC):

 1. Charakterystyka: Silniki DC charakteryzują się płynną regulacją prędkości, co jest korzystne dla użytkowników bieżni. Są one zazwyczaj cichsze w porównaniu do silników AC.

 2. Zastosowanie: Większość domowych bieżni używa silników DC ze względu na ich cichszą pracę i mniejsze wymagania dotyczące mocy. Są one idealne dla użytkowników indywidualnych i lekkich ćwiczeń.

 3. Zalety: Niski poziom hałasu, mniejsze rozmiary i waga, a także możliwość łatwej regulacji prędkości.

 4. Wady: Mniejsza trwałość w porównaniu do silników AC, ograniczona zdolność do ciągłego użytkowania bez przegrzewania się.

Silniki Prądu Przemiennego (AC):

 1. Charakterystyka: Silniki AC są bardziej wytrzymałe i przystosowane do intensywnego użytkowania. Charakteryzują się lepszą wydajnością przy ciągłej, intensywnej pracy.

 2. Zastosowanie: Są one częściej stosowane w bieżniach komercyjnych, takich jak te w siłowniach i klubach fitness, gdzie bieżnie są używane przez wiele godzin każdego dnia.

 3. Zalety: Większa trwałość i niezawodność, lepsza wydajność przy długotrwałym użytkowaniu, zdolność do obsługi większych obciążeń.

 4. Wady: Większy hałas w porównaniu do silników DC, większy rozmiar i ciężar, a także wyższe koszty początkowe.

Wybór Silnika:

Wybór między silnikiem DC a AC zależy głównie od przewidywanego użytkowania bieżni. Dla użytkowników domowych, którzy planują mniej intensywne treningi, bardziej odpowiedni będzie silnik DC. Natomiast dla siłowni komercyjnych i intensywnego użytkowania, lepszym wyborem są bieżnie z silnikami AC.

Silnik do bieżni to kluczowy komponent mechaniczny w bieżniach elektrycznych, który napędza pas bieżni, umożliwiając użytkownikowi bieganie lub chodzenie w miejscu. Jego działanie polega na przekształcaniu energii elektrycznej w ruch obrotowy, który następnie jest przenoszony na pas bieżni.

Istotne cechy silnika do bieżni to:

 1. Moc: Moc silnika, wyrażana w koniach mechanicznych (HP) lub kilowatach (kW), ma bezpośredni wpływ na wydajność bieżni. Wyższa moc oznacza, że silnik może obsłużyć cięższe obciążenie i umożliwia bardziej intensywne treningi.

 2. Prędkość i Moment Obrotowy: Silniki do bieżni muszą oferować odpowiednią prędkość i moment obrotowy, aby zapewnić płynność ruchu pasa przy różnych prędkościach biegu oraz pod różnymi obciążeniami.

 3. Trwałość i Niezawodność: Jako element często eksploatowany, silnik powinien być wytrzymały i niezawodny, aby zapewnić długą żywotność urządzenia.

 4. Cicha Praca: Wiele nowoczesnych bieżni posiada silniki zaprojektowane tak, aby minimalizować hałas podczas użytkowania, co jest ważnym aspektem komfortu użytkowania.

 5. Efektywność Energetyczna: Efektywność energetyczna silnika wpływa na zużycie prądu przez bieżnię, co jest istotne zarówno z punktu widzenia kosztów eksploatacji, jak i środowiska.

Wybór odpowiedniego silnika jest kluczowy dla zapewnienia dobrej wydajności bieżni, jej trwałości oraz komfortu użytkowania. W zależności od potrzeb użytkowników, bieżnie mogą być wyposażone w silniki o różnej mocy i charakterystykach, dostosowane do intensywności i rodzaju treningu

Silniki bieżni różnią się swoimi możliwościami, a istnieją kluczowe zmienne, które należy rozważyć przy zakupie bieżni elektrycznej. Od mocy i rodzaju przepływu prądu, przez moment obrotowy, czynniki trwałości, wskazówki dotyczące konserwacji i więcej. 

Czym jest silnik bieżni?

Silnik jest głównym elementem bieżni i odpowiada za największe obciążenie mechaniczne. Jego zadaniem jest przekształcanie energii z gniazdka w ruch, który napędza pas bieżni. Zazwyczaj znajdują się na przodzie bieżni, ale niektóre, takie jak NordicTrack X22i, silniki mają montowane z tyłu, aby zapewnić większą powierzchnie do biegania oraz nachylenia.

Silnik zmieniający nachylenie

Podczas gdy główny silnik bieżni pracuje i utrzymuje ruch pasa pod ciężarem twojego ciała, bieżnie z funkcją nachylenia opierają się na oddzielnym silniku, który podnosi i obniża platformę podczas treningu.

Silnik pchający bieżni może być umieszczony w kilku różnych miejscach, często w środku platformy dla optymalnej stabilności. Znalezienie specyfikacji silnika do nachylenia może być trudne, ponieważ nie jest on tak istotnym elementem, jak główny silnik bieżni. O ile użytkownicy mieszczą się w sugerowanym limicie wagowym producenta, silniki do nachylenia powinny być wystarczająco trwałe, ponieważ nie są tak eksploatowane jak główny silnik. Są również mniej mocne i znacznie tańsze. Mimo to, warto znać różnicę między głównym silnikiem a silnikiem regulującym nachylenie oraz stosować regularną konserwacje.

Mózg całej operacji - płyta główna

Płyta główna bieżni zapewnia efektywne przekształcanie energii elektrycznej z gniazdka na prąd stały, aby uruchomić silnik. Zawiera ona ścieżki przewodzące prąd, które kierują sygnały elektroniczne między różnymi elementami elektronicznymi silnika. Odpowiadają one również za kontrolę napięcia dostarczanego do silnika w stosunku do prędkości pasa, co zapewnia płynną pracę bieżni. 

Pięć głównych zmiennych silnika bieżni

Moc Silnika

Moc silnika jest najbardziej eksponowaną specyfikacją, na którą natkniesz się podczas zakupów, więc zrozummy, co oznaczają te liczby. Moc w koniach mechanicznych (KM) to jednostka mocy równa 746 watów. Dla bieżni średni rozmiar silnika to 2,5 KM, ale ich zakres wynosi od 1,5 do 5,0 KM.

Im wyższa moc silnika, tym zwykle wyższa jest cena bieżni. Chociaż wiele aspektów wpływa na cenę, generalnie niższa moc oznacza mniejszą trwałość prędkości i krótszą żywotność.

System oceny koni mechanicznych

Rozumiejąc, że energia silnika bieżni mierzona jest w koniach mechanicznych, kluczowe jest zrozumienie, w jaki sposób ta moc została zmierzona. Aby zilustrować, pomyśl o biegu na sprint w porównaniu z maratonem. Większość ludzi może przebiec sprint na 100 metrów z prędkością około 24 km/h. Średnie tempo maratonu wynosi jednak około 9 km/h. Biegacz potrafiący osiągnąć prędkość 24 km/h nie dałby rady przebiec całego maratonu, utrzymując to tempo przez 42 km.

W tym kontekście, przy ocenie mocy koniowej stosuje się trzy systemy:

 • Peak Duty: "Peak" oznacza szczytową moc, jaką bieżnia osiągnie. Podobnie jak bieganie z szybką prędkością prowadzi do szybszego zmęczenia, używanie silnika na szczytowej mocy przez dłuższy czas powoduje szybsze zużycie.
 • Treadmill Duty: Ta ocena jest pośrednia między szczytowym a ciągłym obciążeniem. Silnik okresowo zmienia moc z szczytowej na niższą, aby uniknąć przegrzania.

 • Continuous Duty: Opisuje, ile mocy jest utrzymywane przez cały trening, porównywalne z maratończykiem utrzymującym tempo 9 km/h

RPM (Obroty na minute)

Silnik bieżni o wysokim momencie obrotowym, jest bardziej wydajny i zwykle trwalszy niż te pracujące przy wysokich obrotach na minutę. Obroty na minutę silnika określają moment obrotowy, czyli jego zdolność do poruszania pasa. Niski moment obrotowy może powodować zakłócenia, obniżając jakość treningu. RPM silnika ma odwrotną zależność do momentu obrotowego: im niższe RPM, tym wyższy moment obrotowy. Idealne są RPM na poziomie 4000 lub niższym.

Typ prądu - Silnik DC , Silnik AC 

Jest to aspekt, który często pomija się lub nie znajduje na liście specyfikacji. Silniki bieżni mogą być zasilane prądem stałym (DC) lub zmiennym (AC). Większość domowych bieżni jest zasilana prądem stałym, więc ważne jest zrozumienie, co to oznacza.


Plusy silnika prądu stałego w bieżni:

 • Generują mniej hałasu, ponieważ nie wymagają chłodzenia przez wentylator.
 • Szybsze przyspieszenie przy starcie bieżni dzięki szybkiemu wzrostowi momentu obrotowego.
 • Łatwiejsza regulacja prędkości ze względu na odwrotny związek między prędkością a momentem obciążającym.
 • Wyższa efektywność energetyczna dzięki zastosowaniu magnesów zamiast miedzianych uzwojeń.

Minusy silnika prądu stałego:

 • Silniki z prądem stałym nie są w stanie wyprodukować tak dużo momentu obrotowego w porównaniu do silników prądu zmiennego, co czyni je mniej mocnymi.
 • Krótsza żywotność i większa potrzeba konserwacji niż w przypadku silników AC.

Silniki prądu zmiennego są popularniejsze na rynku bieżni. Silniki te są zasilane prądem zmiennym, który obraca pas, łańcuch lub koło zamachowe.

Zalety silnika bieżni na prąd przemienny:

 • Osoby o większej wadze mogą cieszyć się szybszą reakcją na zmiany prędkości i nachylenia.
 • Silniki prądu przemiennego są w stanie utrzymać płynną pracę przez dłuższy czas, co jest ważnym czynnikiem dla osób trenujących na dłuższe biegi. Wymagana jest mniejsza konserwacja, a właściciele mogą oczekiwać dłuższej żywotności.
 • Ponieważ używają cewek drutowych zamiast magnesu, silniki prądu przemiennego zazwyczaj ważą mniej.

Wady silnika bieżni na prąd przemienny:

 • Silniki prądu przemiennego potrzebują więcej czasu na rozgrzewkę.
 • Można się spodziewać, że za bieżnię z silnikiem prądu przemiennego zapłaci się więcej.

Jeśli kupujesz bieżnię do użytku komercyjnego, silniki prądu przemiennego są dobrym wyborem. Nie będziesz obciążony ciągłą konserwacją, a są one lepiej przystosowane do ciągłego użytkowania w godzinach pracy.

Do użytku domowego bieżnie z silnikami prądu przemiennego mogą być dobrym wyborem, jeśli masz dużą wagę i/lub spodziewasz się częstego użytkowania przez wielu użytkowników. Należy jednak pamiętać, że ze względu na wymagania energetyczne, możesz zauważyć wzrost rachunku za prąd, jeśli wybierzesz tę opcję. Bieżnie z silnikami prądu stałego są zwykle preferowane przez kupujących bieżnie do użytku domowego. Są tańsze; cichsze; mniejsze; bardziej energooszczędne; i szybciej startują, zatrzymują się oraz zmieniają prędkości.

Gwarancja

Gwarancja producenta daje dobry obraz jakości silnika. Silnik wysokiej jakości zwykle charakteryzuje się dłuższym okresem gwarancyjnym i jest bezpieczniejszą inwestycją. Chęć producenta do udzielania dłuższej gwarancji na swoje silniki może być również wskaźnikiem oczekiwanej trwałości.

Określanie czego porzebujesz w silniku

Teraz, gdy rozumiesz terminologię silników bieżni, wybieranie bieżni na podstawie największej mocy silnika nie zawsze jest najbardziej efektywnym rozdysponowaniem Twoich pieniędzy w sprzęt do ćwiczeń. Jeśli szukałbyś pojazdu do przewożenia rodziny do szkoły, do pracy i na zajęcia dodatkowe, nie miałoby sensu rozważanie ciężarówek o dużej zdolności holowania. Możesz wydać znacznie mniej na minivan, który bardziej odpowiada Twoim potrzebom.

Określenie odpowiedniej mocy konnej dla Twoich potrzeb treningowych wymaga rozważenia intensywności treningu, częstotliwości użytkowania i masy ciała. Poniższa tabela służy jako pomocne narzędzie do określenia odpowiedniej mocy silnika:

 Mała częstotliwość użytkowania (1-3 razy w tyg.) Wysoka częstotliwosć użytkowania (4-7 razy w tyg.)

Marsz (1-6.5 km/h)

1.5 KM 2 KM

Jogging (6.5-9.5 km/h)

2 KM 2.5 KM

Bieg ( 9.5+ km/h)

2.5 KM 3+ KM

 

Konserwacja

Podobnie jak w samochodzie, należy dbać o silnik i regularnie go konswerować aby mógł służyć jak najdłużej to możliwe. Dwoma najbardziej ważnymi czynnościami dla posiadacza bieżni elektrycznej jest smarowanie pasa biegowego oraz czysczenie pod pokrywą silnika bieżni. Jak i czym odpowiednio smarować bieżnie dowiesz się z tego artyukułu. Kurz oraz inne cząsteczki mogą przedostać się pod pokrywe silnika i interferować z jego pracą, dlatego kluczowe jest, aby raz w miesiącu odkurzyć tamto miejsce, uważając aby nie dotknąć żadnego okablowania lub płyty głównej.