Smar do bieżni

Smarowanie pasa bieżni

 smarowanie pasa bieżni

Jednym z najczęstszych pytań, jakie otrzymujemy od właścicieli bieżni jest pytanie o smarowanie bieżni. Kwestia ta poruszana jest na trzy sposoby. Klienci pytają kiedy należy smarować bieżnię, gdzie należy aplikować smar do bieżni, a także dlaczego warto smarować bieżnię? Omówimy każde z tych zagadnień.

Większość właścicieli bieżni nie wie, że powinni ją smarować, aż do momentu gdy wystąpią problemy z urządzeniem. Jeżeli chcesz zmniejszyć ryzyko uszkodzenia bieżni powinieneś utrzymać ją w czystości i regularnie smarować pas bieżni. Wielu pyta kiedy i jak często ma smarować bieżnię?. Odpowiedź zależna jest od tego jaki smar posiadamy.  Większość producentów bieżni zaleca smarowanie raz na miesiąc. My zalecamy robić to co 20 do 30 godzin pracy bieżni.. Stopień nasmarowania najlepiej sprawdzić poprzez położenie ręki pod pasem. Jeżeli powierzchnia jest śliska, wilgotna, nie ma potrzeby smarowania. Za kilka dni ponownie należy sprawdzić czy powierzchnia jest śliska. Jeżeli nie - smarowanie jest konieczne.

Gdzie smarować bieżnie?

Jest to częste pytanie i wymaga drobnych wyjaśnień. Obszar silnika nie wymaga smarowania. Rolki zwane również wałkami bieżni posiadają zazwyczaj uszczelnione łożyska, dzięki czemu nie wymagają one smarowania. Obszar pomiędzy pasem a blatem bieżni jest jedynym obszarem, który wymaga smarowania. NIGDY nie smaruj górnej części pasa. Spotkaliśmy się z tego typu przypadkami. Pas nasmarowany od jego górnej części praktycznie nie nadaje się do użytku i jest konieczna jego wymiana. PAMIĘTAJ, pas smarujemy zawsze od jego spodniej warstwy ślizgu, po powierzchni która podczas użytkowania bieżni ma styczność z blatem bieżni.

Dlaczego smarować bieżnię?

Wyjaśniliśmy już, że nie smarowanie bieżni stworzy problemy z silnikiem, elektroniką i pasem, ale również blatem bieżni. Powodem tego jest to, że im wyższy współczynnik tarcia pomiędzy pasem a blatem bieżni, tym więcej energii elektrycznej konieczne jest do wprowadzenia w ruch pasa bieżni. Gdy potrzeba więcej energii, pojawia się większe  nagrzewanie się elementów elektronicznych oraz silnika bieżni, pasa bieżni oraz blatu. Wszystko to przyczynia się do przedwczesnej awarii pasa bieżni. Dlatego należy smarować pas bieżni. Pamiętaj o tej czynności!

Gdzie kupić smar do bieżni?

Odpowiedni smar do Twojej bieżni możesz zakupić w naszym sklepie. Smar typu R odpowiedni jest zarówno do bieżni domowych, klubowych, jak również do tych umieszczonych w kapsule Vacu. Smar typu R znajdziesz tutaj.
Smar do bieżniSmar silikonowySmarowanie bieżniSmarowanie pasa bieżni