Jak zapobiegać urazom mięśni podczas aktywności fizycznej - 8 wskazówek

Aktywność fizyczna uznawana jest za jeden z najważniejszych elementów zdrowego stylu życia oraz czynnik determinujący stan zdrowia fizycznego
i psychicznego jednostki. Mówi się „Sport to zdrowie ! ”, ale aby tak było warto zastosować się do pewnych zasad i reguł. Odkryj 8 wskazówek, jak uniknąć urazów mięśni.

1. Nawodnij się 

Wysiłek fizyczny powoduje czasami znaczną utratę wody. Te straty wody   dokonują się  albo przez pocenie, które reguluje temperaturę ciała, albo przez wykorzystanie rezerw glikogenu podczas produkcji energii niezbędnej do wysiłku.

Zaleca się regularne nawadnianie, czyli od 1 do 2 godzin przed rozpoczęciem aktywności fizycznej, następnie często w trakcie wysiłku i wreszcie w fazie regeneracji. Uczucie pragnienia jest już zaawansowanym objawem odwodnienia. Nie czekaj, aż poczujesz pragnienie picia. Wody alkaliczne, bogate w minerały, pomagają buforować kwasowość mięśni i ograniczają ryzyko skurczów. Jeśli skurczom towarzyszy zwiększone zmęczenie, drażliwość i objawy, takie jak drżenie powiek, możesz również rozważyć zwiększenie spożycia pokarmów bogatych w magnez, a nawet skorzystanie z suplementów diety.

2. Jedz dobrze

Dostosowana dieta jest niezbędna do uprawiania sportu. Niektóre diety ubogie w "cukry" mogą powodować, że organizmowi zabraknie energii podczas ćwiczeń. Pozbawiony paliwa organizm sięga do mięśni, aby wykorzystać zapasy białka. Ta alternatywa nie jest pożądana, ponieważ wyczerpuje masę mięśniową i osłabia organizm. Każdej praktyce sportowej musi towarzyszyć podstawowa wiedza na temat żywienia. Około 2–3 godzin przed treningiem należy spożyć posiłek złożony z odpowiedniej ilości węglowodanów i białek. Zalecane są produkty zbożowe, np. pieczywo razowe, kasze, płatki owsiane, makaron.

Warto również dostarczyć do organizmu białko, które umożliwia rozbudowanie tkanki mięśniowej, minimalizuje rozkład białek po zakończonym treningu
i przyspiesza regenerację mięśni. Duże ilości tego cennego składnika zawierają jogurt naturalny, twaróg, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych.

3. Śpij dobrze

Sen jest jednym z kluczowych czynników wpływających na wydajność zarówno sportowców na wysokim poziomie, jak i tych rekreacyjnych. Odpoczynek,  regeneracja i sen pomagają regulować emocje i uczucie sytości. Dlatego należy dbać o komfort. Nagromadzone zmęczenie osłabia organizm i czyni go bardziej podatnym na urazy. Niezależnie od tego, czy jest to okazjonalna praktyka sportowa, jak na wakacjach, czy regularna, zadbaj o swoje godziny snu w okresie ćwiczeń, ilościowo i jakościowo. Poczujesz korzyści i unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek.

4. Przestrzegaj podstawowych zasad treningu 

Urazy mięśni są sygnałem, że organizm nie pracuje w sprzyjających warunkach. Zaleca się, aby nie zaniedbywać fazy progresywnej rozgrzewki przed rozpoczęciem pracy fizycznej. Pozwala to mięśniom przygotować się do wysiłku bez nagłego przechodzenia od odpoczynku do aktywności.
Obciążenie treningowe musi być dostosowane do tempa życia. Nawet lekka aktywność fizyczna, jeśli jest regularna, pomaga zmniejszyć skutki stresu i zmęczenia psychicznego. Zmęczenie fizyczne należy rozpatrywać inaczej. Narzucanie aktywności fizycznej sporadycznie osłabionemu organizmowi może zaostrzyć objawy zmęczenia i występowania urazów. Krótkotrwały wybrany odpoczynek może czasami uniknąć długotrwałego przymusowego odpoczynku.

5.Nie wznawiaj aktywności fizycznej bez progresywności

Każda punktualna praktyka sportowa z okazji wakacji, taka jak jazda na nartach, wędrówki lub kolarstwo górskie, powinna być traktowana jako niezwykłe obciążenie aktywnością fizyczną dla organizmu. Nie wahaj się ćwiczyć lekkich, ale regularnych ćwiczeń budujących mięśnie przed wakacjami, a także sesji relaksacyjnych. Ten rodzaj środka zapewnia korzystne wakacje sportowe i znacznie minimalizuje ryzyko kontuzji.

6. Słuchaj sygnałów swojego ciała

Niektóre poważniejsze urazy mięśni obejmujące uszkodzenie włókien mogły być poprzedzone lżejszymi urazami, które nie zostały wzięte pod uwagę. Ból mięśni nie jest upośledzeniem, ale sygnałem, który daje twoje ciało, aby zapewnić ci środki ostrożności w dobrze dobranym czasie. Wyciszenie bólu i ignorowanie go podczas zwykłej aktywności fizycznej nie jest rozwiązaniem. Tak dopasuj trening i rodzaj aktywności fizycznej, aby leczyć swoje ciało a nie mu szkodzić.

7. Wybierz odpowiedni sprzęt

Niezależnie od tego, czy uprawiasz sport regularnie, czy okazjonalnie, ważne jest, aby nie oszczędzać na jakości sprzętu sportowego. Upewnij się, że sprzęt treningowy, który wybierzesz charakteryzuje się wysokimi parametrami, solidnością wykonania.

Z łatwością wybierzesz odpowiedni rodzaj sprzętu sportowego, dostosowanego do swoich preferencji. Masz do dyspozycji bieżnie, trenażery eliptyczne, rowery treningowe, wioślarze i wiele wiele innych.  

Możliwość połączenia  z interaktywną platformą treningową z aplikacją do ćwiczeń iFIT, oferuje wysoko spersonalizowane zestawy ćwiczeń pod Twoje preferencje. 

 

8. Rozciągaj się regularnie

 Aby było to korzystne, rozciąganie powinno być dobrze przeprowadzone i nie powinno być stosowane do obolałego mięśnia. Rozciąganie może przywrócić zakres funkcjonalny, zmniejszyć ryzyko kontuzji i poprawić siłę. Zaletą rozciągania są również zdolności relaksacyjne poprzez uwalnianie napięć nagromadzonych w mięśniach. Te napięcia mięśniowe mogą być przyczyną urazów, jeśli ciało jest poddawane zbyt brutalnemu wysiłkowi.