Body Pump - kompletny trening ciała

Czym jest Body Pump? 

Body Pump to program, który został stworzony w 1991 roku w mieście Auckland w Nowej Zelandii. Obecnie technika ta jest obecna w ponad 100 krajach. Body pump jest kompletnym treningiem ciała, w którym wykonuje się dużą liczbę powtórzeń z lekkimi i średnimi ciężarami. 

Ten kompleksowy trening spala kalorie, modeluje i ujędrnia całe ciało, wzmacnia mięśnie kręgosłupa oraz wpływa korzystnie na układ kostny. Body Pump służy poprawie postawy, wzmocnieniu stawów i uniknięciu bólu typowego dla obecnego stylu życia - między innymi szyjnego, lędźwiowego, pleców.

Wykonywanie rutyny aerobowej połączonej z podnoszeniem ciężarów staje się coraz bardziej popularne wśród kobiet, które chcą  wyrzeźbić swoje ciało nie wyglądając przy tym jak kulturysta.

Zajęcia Body Pump trwają około godziny i odbywają się w grupach, prowadzonych przez instruktora. Zajęcia przebiegają przy dynamicznej muzyce dającej motywację do ćwiczeń.   

Struktura treningu jest podobna do innych zajęć cardio lub aerobiku. Pierwszą częścią  jest rozgrzewka. Następnie pracujemy nad nogami i pośladkami, piersiami, plecami, tricepsem i bicepsem.

Następnie wracamy do pracy dolnej części ciała i ramion, aby zakończyć później z brzuchem. Ostatnie kroki to rozciąganie i rozluźnianie ciała. Jak widać, trening jest bardzo kompletny, o dużej intensywności i z krótkie przerwami między muzyką. Elementami niezbędnymi do ćwiczeń Body Pump są ciężary, hantle, dyski, sztanga

 

Głównym celem praktyki Body Pump jest wzrost masy mięśniowej, lub przynajmniej dobre wymodelowanie sylwetki. Ta korzyść nie występuje jednak u osób z nadwagą, ale u tych, którzy już osiągnęli spadek poziomu tkanki tłuszczowej.

Z drugiej strony spalane są kalorie, co przekłada się na utratę objętości tkanki tłuszczowej, jeśli towarzyszy jej odpowiednia dieta i podążanie za wskazaniami specjalistów. Jedną z zalet Body Pump według tych, którzy ćwiczą go dwa lub trzy razy w tygodniu, jest to, że wyniki są dość szybkie. Kolejną dobrą wiadomością na temat tej aktywności jest to, że ćwiczenia są proste i nie ma potrzeby podążania za choreografią, jak ma to miejsce w przypadku innych zajęć aerobiku takich jak na przykład step choreografia.

Body Pump - jak często?

Podobnie jak w przypadku większości ćwiczeń aerobowych lub cardio, zaleca się wykonywanie treningu Body Pump dwa lub trzy razy w tygodniu, zawsze z dniem odpoczynku pomiędzy.

Jeśli nigdy nie wykonywało się ćwiczeń o podobnej intensywności wskazane jest, aby zacząć powoli, z lekkimi obciążeniami i nie obciążać zbytnio ciała w pierwszych tygodniach. Następnie można zwiększyć intensywność, zawsze postępując zgodnie z instrukcjami instruktora zajęć. Ciężar dysków lub hantli powinien być również stopniowy i progresywny, aby zmniejszyć ryzyko obrażeń. Wreszcie, ważne jest, aby wykonywać ruchy we właściwy sposób, jak pokazał instruktor. W ten sposób ćwiczenie będzie efektywne i unikniemy kontuzji.

CardioTrening